Ana Sayfa‎ > ‎05 - Otel‎ > ‎

Santral Programı Kurulum ve Ayarları Nasıl Yapılır?

Santral Programı Hakkında:

Otellerdeki santral sistemleri genelde şu şekilde oluyor, santrale bir yazıcı bağlıyorlar (nokta vuruşlu) ve her görüşme yazıcıda bir satıra atılıyor. Bu satırda tarih, saat, aranan no, iç hat, dış hat, kontör, süre gibi bilgiler olmaktadır. Santrale göre gelen bilgiler farklılaşabilmektedir. 


Santralciler, santralden com port kablosu çekerler ve bir bilgisayara bağlanır. Yazıcı yazdıktan hemen sonra aynı bilgi com porta da gelir ve Dia-Santral programı bunu okur. Sonra 1 dk içerisinde internet bağlantısı mevcutsa bunu sunucuya gönderir. Sunucu gelen bilgiyi santral parametrelerinde belirtilen şekilde formatlayarak görüşme kaydını oluşturur.


Kurulum aşamaları:

  1. Com port takılı bilgisayara Dia-Santral programını indirip kurun.
  2. Dia-istemci ile sunucuya bağlanıp, santral parametreleri ekranını açın. Kullanıcı kodu, şifre ve kapatma şifresini belirleyin, kaydedin.
  3. Dia-Santral programını açıp, Ayarlar sekmesinden parametrelerde belirtilen bilgileri doldurup, sunucu bağlantısını test et diyelim. Test olumluysa com port ayarlarını yapalım. Com portta en önemli ayar hangi port olduğu (Com1, Com2, ...) ve Port Hızı bilgisi. Port hızı için santralciyle iletişime geçilebilir veya deneme yanılma yapılır. Deneme yanılma yaparken dikkat edilmesi gereken her port hızı değişikliğinde santral programını kapatıp açmanız gerekir.
  4. Eğer telesis marka bir santral ise, bu santraller com port kullanmıyor. Bunun yerine kendi geliştirdikleri bir yazılım (XMan) ile görüşmeleri kaydediyorlar. Biz verileri bu programın veritabanı dosyasından (Xman.mdb) sürekli okuyarak alıyoruz. Bunun için santral programında Bağlantı Şekline XMan Mdb Dosyadan seçilir. Sonra dosyanın yolu yazılır (C:\telesis\XMan.mdb gibi). Sonra son kayıt numarası yazılır. Her görüşme sıralı bir numara ile xman dosyasında kaydedilir. Yeni kurulmuşsa xman son seri numarasına sıfır girebilirsiniz.
  5. Ayarlar yapıldıktan sonra bir deneme görüşmesi yapılır. Santral log ekranında yazıcı yazdıktan sonra bir değer atıyorsa bağlantımızda problem yok demektir. Veri gelmiyorsa com ayarlarını kontrol edin, değiştirip kapatıp açın programı, tekrar deneyin.
  6. Eğer veri geldiyse Dia-istemci ile bağlanıp santral parametrelerine girerek gelen verinin kaçıncı karakterler arası içhat, arananno, kontür,... gibi bilgileri tanımlanır. 
Örnek Veri:
Tarih             Saat    İç hat   Telefon           Kontör
27/02/2012 18:44   100    0535222222 0001  

Sonra tekrar bir görüşme yapılarak görüşme kartında doğru yerlere mi veri atılmış bakılır.


Uyarılar:

  1. Bazı santraller 5 sn falan görüşme yapmadan kontör atmayabilir.
  2. Normal bilgisayarlarda Com1, Com2 varken bazılarında ekstra port takılarak çoğaltılıyor. Com3, Com4 gibi.
  3. Kontör bilgisini yalnızca santral gönderirse alıyoruz. Kafamızdan bulamıyoruz. Cep telefonundan çıkış yapan bazı santrallerde kontür bilgisi sıfır gelebiliyor. Yapacak bir şey yok, santral görevlisi ile görüşülmelidir.
  4. Tarih ve saat hangi karakterler arasında diye bakmaya gerek yok. Sıfır girilirse tam kaydın geldiği tarih ve saat Dia tarafından atılır.